Jdi na obsah Jdi na menu
 


Přenosná zařízení

 

USB flash disk
USB flash paměť, někdy též USB flash disk (hovorově flashka či fleška), je paměťové zařízení, používané převážně jako náhrada diskety. Většinou má podobu klíčenky a je vybaveno pamětí typu flash, která umožňuje uchování dat i při odpojení napájení. Data se do disku nahrávají přes sběrnici USB, odtud název. Ačkoli je v názvu slovo disk, vlastní médium ve tvaru kotouče není.
 


Výhody
·      Kompaktnější než jiná přenosová média
·      Odolnější proti fyzickému poškození
·      Většinou vyšší kapacita než u CD nebo DVD
·      Malá spotřeba elektrické energie
·      V nových operačních systémech nejsou zapotřebí žádné ovladače (resp. ovladače jsou již součástí operačního systému a není nutné je dodatečně instalovat)
Nevýhody
·      Špatná podpora u starších operačních systémů (Windows 98 a nižší nemají přímo zabudovanou podporu flash disků, je nutné ji doinstalovat)
Větší kapacity mají vysokou cenu, přičemž disponují jen zlomkem kapacity stejně drahých přenosných pevných disků
KOMPAKTNÍ DISK
Kompaktní disk, hovorově cédéčko, je optický disk určený pro ukládání digitálních dat. Data jsou uložena ve stopách na jedné dlouhé spirále začínající ve středu média, která se postupně rozvíjí až k jeho okraji. Každá stopa může obsahovat digitální zvukovou nahrávku.
Nestandartní chování
Některé komerčně povolené zvukové disky mají “tajnou” bonusovou skladbu. Tyto mohou být rozšíření posledního zvukového záznamu nebo oddělené dráhy nezaznamenaný v diskových potištěných látkách. Jedna cesta, skrytá porce je slyšena, když disk je hrán do konce.
Jiné disky skryjí zvláštní materiál na začátku disku. Na většině diskách, umístění první dráhy vypsané v tabulce s obsahem okamžitě následuje tabulku s obsahem sám. V tomto případě, skrytá dráha je neuvedená dráha vrstvila mezitím dva. To slyší skrytou dráhu, posluchač musí obvykle “převinout zpět” hráč podél začátku první zaznamenané dráhy. Ne všichni hráči dovolí toto.
 
PAMĚŤOVÁ KARTA
Paměťová karta je elektronické zařízení, sloužící k ukládání dat. Používá se v digitálních fotoaparátech, PDA, laptopech, mobilních telefonech, přehrávačích, video hrách a jiných elektronických zařízeních. Obvykle je založena na paměti typu flash EEPROM. Je to malé, kompaktní zařízení s relativně vysokou kapacitou, je odolné vůči magnetickým a elektrickým polím. Paměťové karty byly navržené jako náhrada pevného disku pro zařízení, ve kterých se disky nemohly použít (např. kvůli rozměrům nebo vibracím).
V současnosti (2010) jsou základem trhu čtyři typy karet: SD (Secure Digital), MMC (Multimedia Card), CF (Compact flash) a díky rozšíření výrobků Sony také Sony MS (Memory Stick). Některé karty se staly populárnějšími, a tak je dnes neoficiálním standardem karta SD (Secure Digital) s modifikacemi pro téměř všechna elektronická zařízení využívající tyto technologie.
 
 
 
DISKETA
Disketa je magnetické médium sloužící k ukládání a přenášení elektronických dat. Její největší výhodu a důvodem velkého rozšíření byla výrobní cena jak samotných disket, tak i mechanik pro jejich čtení/zápis. Pro pomalost, malou kapacitu a nevelkou životnost je v prvním desetiletí 21.století vytlačována jinými médii.
V angličtině, ale také v odborné terminologii se užívá označení floppy disk, což je doslova ohebný či pružný disk. Toto pojmenování vzniklo díky vlastnostem prvních disket, které se daly do jisté míry ohnout, aniž by ztratily své záznamové vlastnosti. Proto opakem diskety je právě pevný disk, klasické úložiště dat v osobním počítači.
Konstrukce diskety
 Disketa se skládá z plastového obalu a vnitřního nosiče s magnetickou vrstvou. Uvnitř plastového obalu je výstelka, která chrání magnetickou vrstvu proti poškrábání. Na nosiči je mechanicky označena poloha prvního sektoru. U starších typů disket to byl vyražený otvor, později byl problém řešen konstrukcí upínací části.
 

  
 

 
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>

Statistiky

Online: 1
Celkem: 27301
Měsíc: 230
Den: 10